Terminalden Excel için çıktı almak ve csv dosyaları ile çalışmak

Terminalden Excel için çıktı almak ve csv dosyaları ile çalışmak

Bir bash scriptten veya terminal komutundan excel için çıktı alabilmek uzun zamandır freelancer iş ilanlarında görüpte merak ettiğim bir konuydu. Meğerse acayip basit bir işlemmiş. Microsoft Excel ve diğer spreedsheet uygulamalarının .csv uzantısı import etme özelliği bulunmakta. Biz de bu özelliği kullanarak loglarımızı .csv uzantılı bir dosyaya kaydedeceğiz ve Excel için uyumlu hale getirmiş olacağız.

 

  Biraz csv’den bahsedelim… csvCsv (Comma-Separated Variables) yani virgül ile ayrılmış değişkenlerden oluşan basit bir veritabanı dosyasıdır. Pek çok web ve masaüstü uygulamasının csv import ve export özellikleri bulanmaktadır. Ve yukarıda bahsettiğimiz gibi Excel ve spreedsheet uygulamalarında da kullanılmaktadır.

 

Gelelim log dosyalarımıza… Elimizdeki verileri dosyaya yazarken uygun yerlere virgül koyacağız ve bu virgüller hücrelerin bitişini belirtecekler yani iki virgül arası bir hücre olacak. Bu .csv dosyasını çalıştıran program satır sonunu gördüğünde ise alt satıra geçecek ve böylelikle oluşturduğumuz dosyayı Excel ve benzeri programlarda rahatlıkla kullanabileceğiz.

 

Peki bu dosyaları terminalden nasıl oluştururuz? Sıfırdan bir csv dosyası oluşturalım ve verilerimizi içine ekleyelim. Normalde echo komutumuz tırnak içindekileri ekrana basar. Fakat burada “>” işareti sonucu “dosya_adi.csv” dosyasını oluşturup içine yazması söylemekte. Diğer satırlardaki “>>” ise var olan dosyanın sonuna ekleme yapması gerektiğini belirtir.

echo "İsim, Soyisim, Yaş" > dosya_adi.csv
echo "Sedat Yusuf, Ergüneş, 20" >> dosya_adi.csv
echo "Ali, Murat, 32" >> dosya_adi.csv
echo "Serpil, Deniz, 23" >> dosya_adi.csv

 

Örnek csv yapısı…

İsim, Soyisim, Yaş
Sedat Yusuf, Ergüneş, 20
Ali, Murat, 32
Serpil, Deniz, 23

İlgili Yazılar

Yorum Yok

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Eğer Orta Çağ’da yaşıyor olsaydık C programcıları Perl rahiplerini büyücü diye yakarlardı. ”