Tab Tuşu(Otomatik Tamamlama)

Tab Tuşu(Otomatik Tamamlama)

Linux de komut satırında pek çok dosya ve program ile işlem yaparız. Terminalin yapısından dolayı en ufak bir harf hatası yaptığımızda komutun hatalı çalışacaktır(büyük küçük harf, boşluk ve karakter hataları vb.) Özellikle de uzun ve karışık isimdeki dosya ve klasörler ile çalışmak oldukça zordur. Bu yazımızda da bu sorunlara çözüm olan, her seferinde bizi dosya ismini yazmaktan kurtaran bir özellik olan terminalde tab tuşu kullanımını öğreneceğiz.


Diyelimki terminali açtınız ve kök dizinindesiniz. Ve Pictures(Resimlerim) dizinine geçeceksiniz. bunun için cd yazdıktan sonra klasörün adının tamamını yazmak zorunda değilsiniz. Cd yazıp P(büyük küçük harf önemli) yazdıktan sonra tab tuşuna basarsanız terminal dosya adını sizin için tamamlayacaktır.

Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Eğer P ile başlayan başka bir klasör daha varsa otomatik olarak tamamlanmayacaktır. Bu durumu incelersek

Kök dizinimizde Desktop(Masaüstü) ve Documents(Belgelerim) adlı iki klasörümüz bulunsun. Şimdi tamamlama özelliğini kullanmaya çalışalım fakat D yazıp tab tuşuna bastığımızda hiçbir şey olmadığını göreceğiz. Ama bir kere daha taba bastığımızda(İki kere tab) terminal bizim için olasılıkları listeleyecektir.

Terminal_018

cd D’nin yanına e ekleyip tab’a bastığımız takdirde komut bizim için otomatik olarak tamamlanacak ve komut cd Desktop olacaktır.

 

Google Chrome programını çalıştırmak istediğinizi düşünelim. g yazıp taba bastığınızda karşınıza g ile başlayan tüm olasılıklar çıkacaktır. G’nin yanına o ekleyip go yaptığınızda sonuçlar azalacak ve bir o daha ekleyip goo haline getirdiğinizde, bulunan sonuçlar google-chrome ve google-chrome-stable olmak üzere ikiye indirgenecektir.

Terminal_020

 

Tab tuşunu kullanarak adında boşluk bulunan bir dosya veya klasör için backslash kullanmanıza gerek kalmayacak terminal yine sizin için otomatik olarak bu adı tamamlayacaktır.

Terminal_021

Benden size tavsite tab tuşunu kullanmayı ihmal etmeyin!!!

İlgili Yazılar

Yorum Yok

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Önemli olan "ne yapabildiğiniz" değil, "ne yapabileceğinizdir." ”