Su, Sudo ve Passwd Komutları

Su, Sudo ve Passwd Komutları

Linux ve unix tabanlı işletim sistemlerinde maksimum yetkiye sahip Root adı verilen bir kullanıcı bulunmaktadır. Tüm sistemin yönetim hakları bu süper kullanıcıda toplanmıştır. Büyük ihtimalle sizin kullandığınız dağıtımda da kullanıcı hesabınız dışında bir root hesabı bulunmaktadır. Bu yazımızda kendi hesabınınızı kullanırken program kurmak, sistemi güncellemek, sistem klasörlerinde değişiklik yapmak gibi üst düzey yetkiler isteyen işlemleri yapabilmek için kullanacağımız komutlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle sudo komutunu inceleyelim. Sudo komutu normal sistem kullanıcılarının çeşitli komutları kullanabilmek için geçici olarak root yetkisi kazanmasını sağlar. Sudo kullanarak bir programı çalıştırmak için sudo yazarız ve sonrasında programını adını yazarak o programı root yetkileriyle çalıştırırız. Aşağıdaki örnek nautilus(dosya yöneticisi) programını root yetkisiyle çalıştırır.

sudo nautilus

Su komutundan da bahsetmek gerekirse. Su komutu terminal üzerinde sisteme başka bir kullanıcı ile giriş yapmak için kullanılır . Su yazıp enter’a bastığınızda root olarak giriş yapabilirisiniz. Veya boşluk bırakıp bir kullanıcı adı yazıp kullanıcının şifresi ile oturum açabilirsiniz. Oturumu sonlandırmak için exit yazmanız veya terminali kapatmanız yeterli.

su

arch@yergunes:~_015

Oturumu hangi kullanıcı ile kullandığınızı görmek için ise whoami komutunu kullanabilirsiniz.

whoami

arch@yergunes:~_016

Bu yazının içinde bir de kullanıcı şifresini değiştirmek için kullandığımız passwd komutunu gösterelim. Kullanımı resimdeki gibi passwd yazıp ve şifreleri girmelisiniz.

passwd

arch@yergunes:~_014

İlgili Yazılar

1 Yorum

Hasan

hakkında 4 gün ago

Çok iyi bilgilendirme teşekkürler.

Cevapla

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Eğer Orta Çağ’da yaşıyor olsaydık C programcıları Perl rahiplerini büyücü diye yakarlardı. ”