Manyetik Levitasyon Nedir?

Manyetik Levitasyon Nedir?

Maglev(Manyetik Levitasyon) Nedir?

Manyetik Levitasyon, ferromanyetik(demir, nikel, kobalt) bir cismin elektromanyetik alan tarafından havaya kaldırılması, havada tutulması olayıdır.

havada duran cisim

Manyetik Levitasyon

Manyetik Askı Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

– Manyetik askı sistemleri tozsuz ve temassız olduklarından, üretim esnasında yarı iletken levhaların taşınmasında yoğun olarak kullanılmaktadırlar.
– NASA gibi büyük şirketler tarafından oluşturulmuş savrulma kontrolü gibi testlerin gerçekleştirildiği rüzgar tünelleri vardır.
– Rüzgar Tribünlerinde verimi maksimize etmek için yine manyetik levitasyon kullanılmaktadırlar.
– Japonya’da süper hızlı trenler bulunmaktadır. Bu trenlerin raylara temasları olmadan manyetik alanla havada tutulduğu için çok yüksek hızlara çıkabilmektedirler.

Genellikle hobi amaçlı yapılan  manyetik askı sistemlerinden örnekler…
manyetik levitation uçan top maglev manyetik uçan top

Manyetik Askı Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler

  • Bobin
  • Hall Effect Sensör
  • Kontrol Kartı(Arduino, PIC vb.)
  • Güç Kaynağı
  • Gövde/Kasa

Manyetik Askı Sistemi Yapımı(Tasarımı)

Manyetik bir askı sistemi hazırlamak, bir cismi havada sabit bir şekilde tutmak hiç de kolay bir iş değil bunu söylemeliyim. Bunu sağlayabilmek için matematiksel olarak pek çok hesap yapmanız gerekiyor.
Bir manyetik askı sistemi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeliyiz.
1. Öncelikle kaldırmak istediğimiz ağırlığı belirlemeliyiz.
2. Sonrasında bu ağırlık değerine göre elektrik vereceğimiz ve elektromıknatıs olarak kullanacağımız bir adet bobin hazırlamamız gerekiyor. Bu bobini kendiniz sarabilir veya bobin saran bir yer bulabilirsiniz.
* Sardıracağınız bu bobinin sarım sayısı, kullanılan telin kalınlığı, telin cinsi gibi değerler manyetik alanı etkilemekte buna bağlı olarak askı sisteminin taşıyabileceği maksimum ağırlık ve etki mesafesi değişmektedir.
3. Bobini hazırladıktan sonra kullanacağınız sensöre karar vermeniz gerekiyor. Bu iş için genellikle hall effect sensörler kullanılmakta. Bu hall effect sensörler manyetik alanı ölçmektedir. Kullandığınız sensör bobinin üretmiş olduğu manyetik alanı ölçümleyecek ve ona bağlı olarak kontrol kartınıza geri bildirim göndererek, elektromıknatıs üzerinden geçen akım değerini ayarlamanıza yardımcı olacak.
4. İstediğiniz şekilde bir gövde/kasa tasarım yapmalı, bobini ve sensörü monte ederek kontrol kartınızı programlamaya geçebilirsiniz.

maglev manyetik levitasyon yapımı

NOT: Havaya kaldırdığımız cismi havada tutabilmek için matematiksel hesaplar yapmanız gerekiyor. Öncelikle halt effect sensörünün kazancını hesaplayıp, hazırlamış olduğunuz sistemi modellemelisiniz. Çıkarmış olduğunuz transfer fonksiyonundan PID kontrol uygulayabilmek için ilgili katsayıları bulmalısınız. Daha sonrasında bulduğunuz bu katsayıları ya yazılımsal olarak yada analog bir devre kurarak sisteminize dahil etmelisiniz.

İyi çalışmalar.

3 Yorum

ahmet hazar bayraktar

hakkında 2 sene ago

hocam bu resimler de bobin yukarıda ferromanyetik maddeleri çekerek havada asılı kalmasını sağlıyor anladiğim kadarıyla peki bobini altta olanlar en ustteki fotoğraftaki gibi onlar tam olarak nasıl çalışıyor pek bir ornek göremedim farklı sitelerde kendime yapmak istiyorum tesekkurler

Cevapla

mustafagldren

hakkında 1 sene ago

gerekli açıklamayı yapmak önemli değil. bunun yapımını gösterseydin daha iyi olurdu sanki dostum

Cevapla

Sinan

hakkında 2 ay ago

Zeltom magnetic lavitation dan alınmış hazır bir proje o yüzden yapım aşamaları yok sadece anlatamı var.

Cevapla

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Başarmanın yapmaktan başka bir yolu yoktur. ”