Linux Programları

Pixeluvo (Photoshop Alternatifi)

Pixeluvo (Photoshop Alternatifi)

Çok uzun bir süredir linux dağıtımları için Photoshop alternatifi olabilecek program arıyordum. Photoshop’un linux versiyonunun olmaması ve wine ile kurulduğu zaman verimli çalışmaması beni alternatif arayışına yöneltmişti. Bu arayışlarım sonucunda 10’dan fazla sayıda program denedim fakat aralarında en başarılı bulduğum Pixeluvo oldu.

Otomatik WordPress Kurulum Scripti

Otomatik WordPress Kurulum Scripti

Merhabalar, bu yazımda sizlerle yazmış olduğum bir bash scripti paylaşacağım.
Bu script aracığıyla  otomatik wordpress kurulumu yapabilirsiniz. En son wordpress sürümünü bulup, sizin seçtiğiniz eklentiler ile birlikte ftp aracılığı ile servera wordpress kurulumunu gerçekleştirir. Projeyi github sayfası üzerinden paylaşacağım.Scriptin kullanımı ile ilgili detayları da aşağıda bulabilirsiniz.


PROJE SAYFASI

https://github.com/yergunes/wordpress-installer

Figlet – Terminalde Resimli Yazı – Linux ASCII Art

Bugün size figlet programından bahsetmek istiyorum. Bu program terminalde resimli yazı yazabilmeyi sağlıyor. Ascii art olarak örnekleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Programın içinde tanımlanmış değişik şablonlar bulunmakta ve bu şablonlar aracılığı ile rahatlıkla şekilli yazılar yazabiliyoruz.

Fedora 19 XFCE Compiz kurulumu

Fedora 19 XFCE Compiz kurulumu

Fedora 19 XFCE, Compiz sade efektleriyle, hot cornerlarıyla çok kullanışlı ve görsel bir hale geliyor. O amaçsız masaüstünü yakma efektinin olduğu program, evet.

XFCE Compiz kurulumu


Aşağıdaki komut ile Compiz kolaylıkla kurulabilir. Kurulum tamamlandıktan sonra, Accessories  > Compiz XFCE Emerald çalıştırın, daha sonra zaten bilgisayarın açılmasıyla beraber kendisi çalışacak.

Linux en iyi müzik çalar – Banshee Media Player

Linux en iyi müzik çalar – Banshee Media Player

Linux için en iyi müzik çalar – Banshee

Denediğim müzik oynatıcılar arasında en çok beğendiğim Banshee oldu. Pek çok özelliğe sahip.
Bunların birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

En sevdiğim özelliklerinden birisi albüm kapaklarını otomatik olarak bulabilmesi.
Diğer bir özelliği hem müzik hem de video oynatması. Her türlü müzik ve videonuzu kütüphaneye ekleyip çalıştırabilirsiniz. Ayrıca etiketlerinizi de düzenleyebiliyor.