Dosya Kopyalama(cp), Taşıma(mv) ve Silme(rm) – Linux

Dosya Kopyalama(cp), Taşıma(mv) ve Silme(rm) – Linux

Bugün terminal üzerinde dosya işlemleri için kullandığımız birkaç komuttan bahsedeceğim.
Bunlar dosya kopyalama(cp), taşıma(mv) ve silme(rm) komutları…

Kopyalama yani “cp” komutuyla başlayalım. Cp komutu aşağıdaki gibi kullanılıyor. Cp yazdıktan sonra kopyalamak istediğiniz dosyayı sonra da kopyalama yerini belirtiyorsunuz.

cp kopyalanacak_dosya kopyalanacak_yer

Resimdeki örnekte dosya klasörünün içinde “notlar” ve “not.txt” olarak bir klasör ve bir txt dosyamız var.  Cp komutu ile “not.txt” dosyasınını “notlar” klasörünün içine kopyalıyoruz. ls komutu ile bulunduğumuz dizini ve “ls ./notlar/” komutu ile de notlar dizinin içini listeliyoruz. Sonuç olarak not.txt her iki konumda da bulunduğunu yani başarılı bir şekilde kopyalandığını anlıyoruz.

cp komutu

Şimdi de dosya taşıma yani mv komutumuza bakalım. Bunun da kullanımı cp komutuyla aynı şekilde. mv yazdıktan sonra önce taşınacak dosyamızı sonrada hedef adresimizi seçiyoruz. Ve dosyamız taşınmış oluyor.

mv tasinacak_dosya hedef_adres

Örneğimize bakarsak dosya klasörü içindeki “not.txt” dosyasını “notlar” klasörünün içine taşıdık.

linux mv komutu

Şimdi de dosya silme yani rm komutuna bakalım. Bu komutumuz dosyaları terminal üzerinden silmeye yarıyor. Kullanmak için tek yapmamız gereken ise rm yazdıktan sonra silinecek dosyanın belirtilmesi.

rm silinecek_dosya

Örneğimizde dosya klasöründeki “not.txt” dosyasını rm komutu ile siliyoruz ve geriye sadece “notlar” klasörümüz kalıyor.

linux rm komutu

Not: rm komutu ile klasörleri silemezsiniz. Silmeye kalktığınızda aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaşırsınız. Bu sorunun çözümü için aşağıdaki linke tıklayın.

linux rm komutu

Eğer terminal üzerinden klasörleri silmek isterseniz bir sonraki yazıma göz atın…
Buyrun http://www.kontrolveotomasyon.com/linux-terminal-komutlari-klasor-olusturma-mkdir-ve-silme-rmdir-klasor-islemleri.html

Linux Dosya Kopyalama(cp), Taşıma(mv) ve Silme(rm)

İlgili Yazılar

Yorum Yok

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Eğer Orta Çağ’da yaşıyor olsaydık C programcıları Perl rahiplerini büyücü diye yakarlardı. ”