Pixeluvo (Photoshop Alternatifi)

Pixeluvo (Photoshop Alternatifi)

Çok uzun bir süredir linux dağıtımları için Photoshop alternatifi olabilecek program arıyordum. Photoshop’un linux versiyonunun olmaması ve wine ile kurulduğu zaman verimli çalışmaması beni alternatif arayışına yöneltmişti. Bu arayışlarım sonucunda 10’dan fazla sayıda program denedim fakat aralarında en başarılı bulduğum Pixeluvo oldu.

Kurulum

Programın kendi sitesi üzerinden rpm veya deb paketini indirip rahatlıkla kurabilirsiniz.
http://www.pixeluvo.com/download/

Arayüz

Öncelikle programımızın açılış ekranına bakalım. Trial Versionda bizi buy now yazılı bir açılış ekranı karşılıyor. Maalesef programımızın 34$ gibi bir ücreti var. Fakat trial kullandığınız zaman tek kısıtınız 800×600 çözünürlükten büyük dosyaları kayıt edememeniz(Not: Kullanıp düzenleyebiliyorsunuz fakat programın içinden kayıt edemiyorsunuz…) Ama kayıt etmenin başka yolları da var. Öncelikle programda tüm düzenleme işlemlerinizi yaptıktan sonra resmi ctrl+a ile seçiyorsunuz ve başka bir resim editörüne yapıştırdığınızda istediğiniz çözünürlükte kaydetmeniz mümkün 😉 Hala ısrarla bu programı kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Pixeluvo_006

Genel olarak bahsetmek gerekirse photoshop gibi eklenti özelliği olmasa da mevcut filterin ve özelliklerin sayısı orta düzey bir kullanıcı için gayet yeterli.
Aynı zamanda programın kullanışlı ve rahat erişilebilir arayüzü, resim düzenleme işlemleri konusunda çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Photoshop gibi resim düzenleme programda bulunan layer(katman) yapısı aynı şekilde Pixeluvo‘da da mevcut.

01518_monaco_1366x768.jpg - Pixeluvo_007

Sağ üst köşede bulunan küçük penceredeki mini map aracılığıyla resimde istediğiniz alana tıklayıp yakınlaşabiliyorsunuz. Programın en kullanışlı özelliklerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca her türlü düzenleme aracını da sol taraftaki panelde bulabilir resimlerinizi Pixeluvo ile kolayca düzenleyebilir görsel efektler verebilirisiniz.

dark_mountains-wallpaper-1366x768.jpg - Pixeluvo_010

Kesinlikle denemelisiniz…

İlgili Yazılar

Yorum Yok

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Önemli olan nereden başladığınız değil, nereye varmak isteğinizdir. ”