Linux gcc ile program derleme(C dili için)

Linux gcc ile program derleme(C dili için)

Bugünkü yazımızda Linux işletim sisteminde terminal üzerinden program derlemeden bahsedeceğiz.
Öncelikle bir terminal oturumu başlatmanız gerekiyor.(ubuntu kullanıcıları için sol üst taraftaki dash butonuna tıkladığınızda gelen arama çubuğuna terminal yazmanız yeterli)

Terminal ekranımız açıldı…
İlk olarak cd komutu ile masaüstüne geçelim. İşletim sisteminizin diline bağlı olarak Desktop veya Masaüstü olarak komutu düzenleyin.

cd Desktop

Daha sonrasında kodları yazmak için kullanacağımız gedit proramını açacağız. dosya_adi.c yerine istediğiniz ismi verebilirsiniz(sonunun .c olmasına dikkat edin). Sondaki & işareti gedit programını arkaplanda açmaya yarıyor yani gedit programı çalışırken terminal ekranına başka komutlarda girebiliriz.

gedit dosya_adi.c &

Terminal_006

Gedit programımız açıldı. C kodlarımızı buraya yazacağız. Yazma işlemimiz bittikten sonra kaydediyoruz.

-dosya_adi.c (~-Desktop) - gedit_007

Evet, programımızı yazdık ve kaydettik şimdi derleme kısmına geçelim. İstersek yeni bir terminal ekranı açabiliriz yada gedit’i açtığımız terminal üzerinden devam edebiliriz.
ls komutu ile(bulunduğumuz dizindeki dosyaları listeleyelim ve gedit ile oluşturduğumuz dosyanın orada olup olmadığına bakalım) başlayalım.
Programımız burada(dosya_adi.c) artık derlemeye geçebiliriz.
Derlemek için kullandığımız komut aşağıdaki gibi

gcc -Wall -o calisan_program dosya_adi.c

Bu komut bizim .c uzantılı dosyalarımızı derleyerek çalışabilen bir program haline getiriyor. “-o” dan sonra çalışabilen dosyamız için bir isim(calisan_program) belirliyoruz ve daha sonrasında derlenecek dosyanın adını giriyoruz(dosya_adi.c)
(Aşağıdaki örnekte programımda math.h kütüphanesi kullandığım için -lm komutunu eklemem gerekti. Onu yazmanıza gerek yok)
Derleme süresinde hata alırsak terminal ekranında bunu görebiliriz hatasız olduğunda hiçbir sonuç gözükmüyor.

Terminal_010

ls komutu ile tekrar bakıyoruz ve calisan_dosya adında bir dosyanın oluştuğunu görüyoruz.
Dosyamızı çalıştırmak için ./calisan_dosya komutunu girioruz. kodumuzun başına “./” ekleyerek programın bulunduğumuz dizinde olduğunu belirtmeliyiz.

Terminal_011

İlgili Yazılar

Yorum Yok

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Önemli olan nereden başladığınız değil, nereye varmak isteğinizdir. ”