Kill, killall ve xkill Komutları

Kill, killall ve xkill Komutları

Merhabalar, bu yazımızda kill, killall, xkill ve pkill komutlarından kısa kısa bahsedeceğiz. Bu komutlar çalışan programları sonlandırmak için kullanılıyor. Windows görev yöneticisinde işlemler sekmesinden program sonlandırdığımız gibi kapatmak istediğimiz programları veya yanıt vermeyen programları bu komutlar aracılığı ile kapatabiliriz.


Kill türevi komutlar sinyalleri yönettiği için pek çok farklı kullanım söz konusu fakat biz sadece standart program sonlandırma işlemine değineceğiz. Diğer kullanımlar hakkında bilgi almak için terminale “man komut_adi” yazıp entera basmanız yeterli.

Öncelikle kill komutuna bakalım. Kill komutu parametre olarak alacağı process id(pid) ile işlemi sonlandırmakta. Tabii ki bunu yapabilmek için öncelikle sonlandırmak istediğimiz process’in pid’sini öğrenmeliyiz. Aşağıdaki komutu terminale yazdığımızda çalışan programlara dair bilgiler elde ederiz.(UID,PID,PPID vb.)

ps -ef

arch@yergunes:~_004

Buradan PID sütünundaki değeri alıp kill -9 PID şeklinde kullandığımızda o process’i sonlandırmış olacağız. Komutumuzdaki -9 process’e gönderilen kill sinyalidir.(SIGKILL)

kill -9 PID

Yukarıda gördüğünüz üzere ps komutu ile process’i takip etmek her zaman kolay olmuyor bunun için ps’ye alternatif olarak aşağıdaki komutu kullanarak pid değerini elde edebilir ve kill komutu ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

pidof program_adi

arch@yergunes:~_002

Şimdi de killall komutuna bakalım. Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere chromium’a dair birden fazla process çalışmakta. Her birini kill ile sonlandırmak mantıklı bir çözüm değil. Bunun yerine killall komutu bir programa dair herşeyi kapatmak, sonlandırmak istediğinizde kullanacağınız bir komut. killall yazdıktan sonra program adını yazıp enter’a basmanız yeterli.

killall chromium

Gelelim xkill komutuna. Terminale xkill yazdığınızda terminal sizden bir pencereyi seçmenizi bekler ve tıkladığınız ilk pencere(program) sonlandırılır.

xkill

arch@yergunes:~_003

Ve son olarak pkill komutuna bakalım. Uygulamayı kapatacaksınız fakat uygulamanın tam adını bilmiyorsanız, pkill yazdıktan sonra uygulamanın adında geçen herhangi bir kısmı yazmanız yeterli. pkill sizin için yazdığınız metni processler arasından arayacak ve bulduğu tüm eşleşmeleri sonlandıracaktır. (Wildcard gibi çalışır kullanırken dikkatli olun!)

Chromium uygulamasını sonlandırmak istediğimizde aşağıdaki komut programı sonlandıracaktır.

pkill romiu

İlgili Yazılar

1 Yorum

Ramazan

hakkında 1 sene ago

Ellerine Sağlık. -9 kafama çok takılmıştı.

Cevapla

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Başarmanın yapmaktan başka bir yolu yoktur. ”