Cat Komutunun Kullanımı

Cat Komutunun Kullanımı

Cat komutunu genellikle bir dosyanın içeriğini terminal ekranına yazdırma, dosyayı terminal üzerinden okuma gibi işlemler için kullanmaktayız. Bununla birlikte dosyaları birleştirme, bir dosyanın içeriğini başka bir dosyaya kaydetme gibi farklı kullanımlarını da inceleyeceğiz.

Terminalde Dosya İçeriğini Okuma(Görüntüleme)

Öncelikle en temel kullanım olan dosya içeriğini terminal ekranına yazdırmayı, görüntülemeyi görelim. Bunun için terminale cat yazıp dosyanın adını(yolu) girmeniz yeterli.

cat dosya_adi

linux terminal cat komutunun kullanımı

Yukarıdaki resimdeki örneğimizde kök dizini içerisinde bulunan manjaro_hakkında dosyasının içindeki yazıyı terminal ekranın bastırmış olduk.


Cat komutuna iki veya daha fazla dosya vererek tüm dosyaların içeriklerini terminalde aynı aynı anda da görüntüleyebilirsiniz.

cat dosya1 dosya2 dosya3

 

Terminalde Yazı Yazmak

Cat komutunu en sevdiğim özelliklerinden bir taneside yönlendiriciler aracılığıyla dosyaya veri yazmaktır. Cat komutunu aşağıdaki gibi kullandığınızda terminal sizden dosya_adi adlı dosyanın içine yazacağınız metni girmenizi isteyecektir. Yazmak istediğiniz şeyleri yazdıktan sonra ctrl+d’ye basıp enter’a basarak dosyaya yazma işlemini tamamlayabilirsiniz.

cat > dosya_adi

linux terminal cat komutu ile yazı yazmakYukarıdaki örnekte olduğu gibi yine yönlendiriciler kullanılarak bir dosyanın içeriğini başka bir dosyaya ekleyebiliriz.(Aşağıdaki kod da dosya1’in içeriği dosya2’nin sonuna eklenmekte.)

cat dosya1 >> dosya2

 

Cat Komutu ile Dosya Kopyalama

Cat komutunu ve yine yönlendiricileri kullanarak dosyalarımızı kolaylıkla kopyalayabiliriz.

cat dosya1.txt > dosya2.txt

 

Linux’te Dosya Birleştirme

Ve son olarakta değişik bir kullanıma yer verelim. Birkaç parttan oluşan film, müzik, dizi veya arşiv gibi dosyaları da cat komutu aracılıyla aşağıdaki gibi birleştirebilir, partları bir araya getirerek tek bir parça oluşturabilirsiniz.

cat part1.mkv part2.mkv part3.mkv part4.mkv > film.mkv

İlgili Yazılar

2 Yorum

Eren

hakkında 8 ay ago

Komutun kullanım örneklerini güzel açıklamışsınız . Teşekkür ederim

Cevapla
Sedat Yusuf Ergüneş

Sedat Yusuf Ergüneş

hakkında 8 ay ago

Ne demek, ben teşekkür ederim :)

Cevapla

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Eğer Orta Çağ’da yaşıyor olsaydık C programcıları Perl rahiplerini büyücü diye yakarlardı. ”