C Programlama – Printf() – Ders 1

C Programlama – Printf() – Ders 1

Merhaba arkadaşlar C programlama derslerimize hoşgeldiniz. Bundan sonra elimizden geldiğince c programlama hakkında genel olarak yazacağız.

Programlamaya başlamadan önce bir editör ve derleyiciye ihtiyacınız olacak. Editörde yazdığımız kodları bilgisayara derleterek program haline getiriyoruz. Ben Linux işletim sistemi kullandığımdan derslerimde GEANY editörünü kullanacağım. Programın hem düzenleme hem de derleme özelliği mevcut. Eğer Windows kullanıyorsanız http://www.bloodshed.net/devcpp.html linkinden Dev-C++ programını indirip kurabilirsiniz.

Bir programlama diline başladığınızda ilk öğrenmeniz gereken “Hello World” yazdırmaktır. Hadi hemen başlayalım. C dilinde “Hello World” aşağıdaki gibi programlanır.

#include <stdio.h>
int main( void )
{
printf("Hello World");
return 0;
}

Kodunuzu derleyip çalıştırdığınızda siyah bir ekranın içinde “Hello world” yazısı göreceksiniz.

#include <stdio.h>

Evet şimdi ne yaptığımıza bakalım. Programlama dillerinde kütüphane adı verilen daha önceden oluşturulmuş program parçalarını bir araya getiren dosyalar vardır. Bu dosyaların uzantısı “.h”  olur. “include” c dilinde kütüphane eklemeyi belirtir. Ve yukarıdaki gösterildiği gibi “<>” işaretleri arasındaki kütüphaneyi derlemeye dahil eder.

int main( void )
{
//Kodlar buraya
return 0;
}

Main programın ana fonksiyondur ve her programda bulunmak zorundadır. Yazılış şekline ve başındaki int ve void kısmına şimdi değinmeyeceğim. Fakat “{}” parantezlerinden kısaca bahsedeyim. Fonksiyonlardan sonra “{}” işaretlerini koyarız ve arasına kodlarımızı yazarız. “return 0;” kısmı da enter a basıldığında programın sonlandırılması gerektiğini belirtir. Bu kısımda her programınızda bulunsun.

Ana şablon böyleydi. Programlarınıza bu anlattığım kısımları bulundurun. Unutmadan söyleyeyim C dilinde her komutun sonunda komutun sona erdiğini belirtmek için ; bulunmak zorundadır. Genelde her satırdan sonra kullanırız. Şimdi asıl hello world’u nasıl yazdırdığımıza bakalım.

printf("Hello World");

printf() bir fonksiyondur studio.h kütüphanesinin içinde tanımlanmış halde bulunur. Ve görevi ekrana veri basmaktır. Burada “” işaratlerinin arasındaki yazıyı ekrana basıyor. Ve printf fonksiyonunun sona erdiğini belirtmek için “;” kullanarak programımızı bitiriyoruz.

Eğer yazdığımız yazı çok uzun geliyorsa veya yazımızı daha rahat kontrol etmek istersek kodu aşağıdaki gibi bölebiliriz. Ekranda alt alta değil de yanyana yazılmış halde yani tek satır olarak görünecektir.

#include <stdio.h>
int main( void )
{
printf("Merhabalar " 
"arkadaslar derslerimize "
"Hos Geldiniz!");
return 0;
}

c programlama dersleri,printf kullanımı

İlgili Yazılar

1 Yorum

yusuf

hakkında 3 sene ago

çok güzel olmus

Cevapla

Fikrini Paylaş

Yorum yaz...


“ Başarmanın yapmaktan başka bir yolu yoktur. ”